Komsav

Türkiye Kompozit Sanayicileri Araştırma
Geliştirme ve Eğitim Vakfı

logo tr

 

Kompozit Sanayi’nin Avrasya’daki Buluşma Noktası: 3. Kompozit Sanayi Fuarı Eurasian Composites Show 2017


Kompozit sektörü, Türkiye'de, Avrupa ve dünya büyüme oranlarının üzerinde bir büyüme göstermektedir. 2010 yılına kadar, ortalama % 8-12 arasında büyüme görülürken, daha sonraki yıllarda da, % 9-10 oranında bir büyüme beklenmektedir. 
Kompozit sektörü dünyada 7,3 milyon ton, 43,5 milyar Euro'luk bir ticaret hacmine; Avrupa'da 2,25 milyon ton ve Türkiye'de 120.000 tonluk üretim hacmine sahiptir. 
Türkiye'de otomotiv, inşaat ve altyapı sektörlerindeki Kompozit kullanımları, toplam Kompozit kullanımının yarısından daha fazlasını oluşturmaktadır. Otomotiv, inşaat ve altyapı sektörlerinin hızlı bir şekilde büyümesi yabancı üreticilerin dikkatini çekmektedir. Türkiye'nin coğrafi konumu, hızlı yapılanması ve Türk firmaların komşu ülkelerdeki inşaat sektöründe söz sahibi olmasından dolayı, inşaat sektöründe kullanılan Kompozit Malzemelerin üretimi hızlı bir büyüme göstermiştir. Bu gelişimin önümüzdeki birkaç yıl için de böyle süreceği öngörülmektedir. 
Otomotiv sektöründeki uluslararası firmaların Türkiye'de üretim bölgelerini genişletmesi, yeni firmaların üretim yapmaya başlaması ve sektörün benzin maliyetlerini düşürmek için daha hafif araçlar yapmak istemesi nedeniyle dayanıklı Kompozit Malzemeler, metal malzemelerin yerine tercih edilmektedir. Bu ihtiyaç, sektörün gelişimine büyük katkı sağlamıştır. 

Bu doğrultuda Artkim Fuarcılık olarak, yıllardır kimya sektöründe yaptığımız fuarlar ve sektörel yayınlarla edindiğimiz deneyimleri paylaşmak; Ortadoğu, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Balkanlar'ın Kompozit Sektörü’nü İstanbul'da bir araya getirmek için sektörel fuarlarımıza 2013 yılında bir yenisini daha ekledik:  Eurasian Composites Show.

09-11 Kasım 2017 tarihleri arasında uluslararası arenada dünyanın sayılı fuarları arasında gösterilen "Putech Eurasia, Uluslararası Poliüretan Sanayi Fuarı” ile aynı tarihte düzenlenecek olan "Kompozit Sanayi Fuarı” Eurasian Composites Show 2017, yeni ticari bağlantılara vesile olmak; Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlamak ve sektörün bilgi paylaşımını güçlendirmek için önemli bir adım olacak.

Neden Kompozit Fuarı Poliüretan Fuarı İle Birlikte?

"Poliüretan Sanayi Fuarı, Putech Eurasia " katılımcıları; poliüretan hammaddesi ve makine ekipman üretip satan firmalardır. 
Fuarın ziyaretçi hedef sektörü ise, otomotiv, havacılık, savunma sanayi, beyaz eşya, enerji, inşaat, ısıtma soğutma, yalıtım, ayakkabı, gemi ve yat sanayi gibi sektörler ve belediyelerdir. Poliüretanın kullanım alanlarında, Kompozit malzemeler de kullanılmaktadır. Bu iki sektörün ziyaretçi portföyünün de benzer olması ve eş zamanlı düzenlenecek "5. Uluslararası Poliüretan Sanayi Fuarı, Putech Eurasia" ile ziyaretçi ve katılımcı sayısı ile bölgenin en büyük ve en önemli "Composites & Polyurethane Platform" u kurulmuş olacaktır.